Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Tak zase trochu o bitcoinu

Čau děcka. Doufám, že se máte všichni dobře. Život je někdy všelijakej, ale je to víceméně to jediné, co máme a není jeho chyba, když ho promarníte. Nějakou dobu jsem nepsal nic o bitcoinu, takže nastal čas to napravit a ujasnit si mentální pozici, ve které se vůči bitcoinu vznáším časoprostorem.

Foto: Pixabay

Začalo mi 10 dní volna a tak se snad dostane i na blogýsek (není to moc o času, jako o chuti vůbec něco psát). Venku je ráno 12 °C, i když je začátek srpna. Jako furt lepší než 36 °C , ale však ono se zase oteplí. Včera jsem udělal cuketové placky a dostal jsem za ně pochvalu. Pravda, původní recept jsem rozšířil o slaninu a sýr a chybějících 100 gramů cukety jsem nastavil mrkví, ale i tak se to počítá. A nyní už k tématu.

Poté co Kuba odešel do práce a já seznal, že začalo smutné období, kdy má @ZaujaloMa dovolenou a já tak nedostanu ráno svůj pravidelný příval zpráv o bitcoinu, jsem při kontrole portfolia narazil na zajímavou drobnost. Pár měsíců nazpět jsem zjistil, že mám v tabulce investic chybu. Měl jsem zapsán o jeden nákup btc víc, než by odpovídalo zůstatků na Revolutu (ano, část BTC mám na burze, většinu na Trezoru). Sice jsem nechápal, jak k tomu došlo, ale vše jsem v tabulce opravil. A teprve dnes jsem si všiml, že Revolut zaokrouhluje v přehledech jen na 2 desetiná místa. Takže jsem to zase opravil. To, co je u většiny měn standard, se zdá být u bitcoinu krapet nedostatečné.

V tabulce jsem narazil i na pár chyb, které způsobila moje poslední změna, kdy jsem rozděloval portfolio z Revolutu na dva díly. Na ten, co chci prodat a na ten, který později pošlu do Trezoru. Buňky byly provázané i do jiného sešitu a já si toho napoprvé nevšiml, proto se ve statistikách odrážela jen část toho, co na Revolutu mám. Od prvního nákupu na Revolutu v listopadu 2018 jsem za víc než 4,5 roku +239 %. S ohledem na to, co jsme si jako svět za poslední 4 roky prošli (covid, inflace, Ukrajina), to myslím není zlé a rozhodně to bohatě pokryje i inflaci. Tolik ke kecům, že bitcoin nemůže být uchovatelem hodnoty. Může, protože jeho volatilita neustále klesá.

Ostatně ta jeho volatilita už snese srovnání i s některými akciemi renomovaných firem. Tak třeba pokud jste kupovali akcie Facebooku za 100 dolarů v listopadu 2022, mohli jste udělat 200 procent za necelý rok. A zatímco u takového pohybu na bitcoinu by všichni křičeli jaký je to podvod, Ponzi a pyramida, u pohybu akcie vlastníka Mety, Instagramu a WhatsAppu podobná slovíčka neslyším. A samozřejmě se s blížícím se halvingem objevují predikce, kam bitcoin vyroste v dalším bullrunu. Nedávno někdo na internetu tipoval cenu 450 000, protože sází na přijetí ETF od BlackRocku. Neříkám, že se to nemůže stát, ale osobně vidím bitcoin za 500 000 dolarů v lepším případě v roce 2033, v tom horším až tak někdy kolem roku 2037.

Kam se posune cena bitcoinu v blízké budoucnosti není snadné říct. Klidně si může ještě před halvingem (duben 2024) zkontrolovat dno (15,6k), ale myslím, že to ani není nutné. Stejně tak může vystřelit nad 40k a pomalu se připravovat na to, že v letech 2024 nebo 2025 udělá nové ATH (aktuální je 69 000 dolarů). Největší riziko? Že poprvé v historii nové ATH neudělá. To by byl v mnoha myslích investorů kolaps „jistoty“, dosud platné za všech okolností. Myslím, že se to nestane, ale nebyl bych z toho v šoku. Vždyť něco podobného se stalo relativně nedávno. Když bitcoin hledal dno tohoto bearmarketu, přísahal bych, že nepadne pod minulé ATH (19.5k), protože prostě „nikdy v minulosti“ nešel pod minulé ATH. Jenže dno bylo až pod 16k. „Nikdy v minulosti“ je u btc prostě zatím příliš krátký časový úsek. Přesto s námi bude příští rok už 15 let a nemám pocit, že by zklamal. Naopak.

P.S. I když vím, že budu chtít část odprodat už za rok či dva, zatím dokupuji dál. Pod 40k se mi zdá docela levný.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pondělí, 7. srpna 2023, 10:27

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *