Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Války a jiné pohromy

Kam kráčíme jako lidstvo? Ku svojí záhubě, tipuju. Celá společnost stejně jako jednotlivci. Kde se vidíte za dvěstě let? Já plánuju být rozprášen na atomy…

DALL.E3

Žijeme ve zvláštní době. Neumírají nám novorozené děti v takové míře jako dřív, máme jídla tolik, že tloustneme, dokonce tu po 40 letech totality máme i relativní svobodu (teda až na nelegální trávu, kokain a nemožnost vzít si svou lásku, pokud jste zrovna gay nebo lesba), na internetu se můžeme koukat na to, co nás zajímá, ne to co nám nutí dva nebo tři televizní kanály a především žijeme v míru.

Ne všude mají to štěstí. Ještě neuplynulo ani 100 let od druhé světové války a svět se zdá, že zapomněl. To, že retardovaný prezident Ruska napadne Ukrajinu se dalo čekat, ale mnoho lidí tomu prostě odmítalo věřit. Pokračuje taky izraelsko-palestinský konflikt, jehož počátek se datuje ke konci 19. století, kdy docházelo k prvnímu většímu osidlování Země izraelské.

Taky ekonomicky není svět zrovna v dobré kondici. A to není nic, co by míru přálo. Finančně je prostě svět v kýblu. Japonsko vymírá a bojuje se stagflací už 30 let. V Číně při honu za růstem HDP stavěli a stavěli a nyní mají asi (!!!) miliardu a půl prázdných bytů, stavební sektor tam čelí krizi a dvě největší stavební společnosti čeká pravděpodobně nějaká velká pomoc od státu nebo bankrot, gratulujeme!

Dluh USA roste dál, jako by se nechumelilo. Dokud je dolar rezervní měnou, svět této zemi pomáhá rozpouštět inflaci, kterou roztáčí naplno jedoucí rotačky, které tisknou peníze. Už dva roky čekám, kdy ekonomové začnou bít na poplach a začnou vysvětlovat, že každá země, která drží jako rezervní měnu dolar pomáhá USA ochránit před vyšší inflací. Víte od vzniku USA až do roku 1981 (což je zhruba 200 let) se vyšplhal americký státní dluh do výše $1 000 000 000 000 (v Čechách čteme jako bilión, Amíci to nazývají trilionem). Za posledních 42 let jsme se ale dostali na číslo $33,5 biliónu (milión miliónů).

A Evropa si to celé sama pak ještě ‚komplikuje‘ Green Dealem. Komplikuje je v uvozovkách, protože ruku na srdce, letos asi začneme topit v listopadu a mít v říjnu venku 29 stupňů mi moc normální nepřijde. Ano, být zelený přinese dost zvýšených nákladů a ano, je třeba tak činit globálně, Evropa sama to nevytrhne. Věřím, že se tak nakonec stane? Upřímně vám říkám, že moji odpověď slyšet nechcete. Ale co, já to nějak dožiju, ale co vaše děti, to fakt nevím…

A právě proto věřím bitcoinu. Bude tu za deset let euro? Možná ano. Bude tu za dvacet let dolar? Je to možné. Budou mít stejnou hodnotu jako dnes? O tom si dovolím pochybovat. I s ohledem na všechny problémy, které jsem tu vypsal, mě vlastnictví nějaké části bitcoinu vnitřně uklidňuje. Možná proto lidi tak rádi věří v Boha, prostě je to vnitřně uklidňuje (ale to spekuluju). Aktuálně stále žijeme v blahobytu a můžeme řešit blbosti.

Reálný graf dluhu:

Graf dluhu vytvořený pomocí AI:


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Neděle, 8. října 2023, 12:21

Publikováno v (Social) media, BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *