Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Vánoce a kaše v hlavě

Cože? Opravdu je 2. prosinec a Kombajn má už druhý příspěvek tento měsíc? To máte tak. Ten příspěvek vydaný 1. prosince ležel v systému od 11. listopadu. Klasika, přiznávám.

Tak tu máme zase skoro Vánoce. Čas rozvonět byt lineckým cukrovím vytaženým z trouby. Jsou to druhé Vánoce, kdy se neodvážím jet autobusem nebo vlakem na Moravu (za nabídku cesty autem upřímně děkuju, ale 4 dny na místě je daleko za hranicí mojí představivosti, že bych to zvládl i psychicky). Ale třeba je to tak lepší a budeme si vzácnější. Ostatně moje psychika za 2 roky práce z domu rozhodně není nenarušená. A nemyslím, že jsem v tom sám.

Zcela jistě s tím nesouvisí jenom moje práce. Ano, jistě znám lepší zábavu než je pročítání komentářů od lidí, co se nikdy nedají očkovat a sypou z rukávu jednu dezinformaci za druhou a přitom odkazují na modly dezinformační scény, ale svou roli v tom zajisté sehrává také fakt, že venku je méně světla a taky se nám tam ochladilo. Zkrátka nadšení a chuť jít se projít ven, prostě opadlo. Ještě v říjnu jsem nachodil v průměru přes 10 tisíc kroků denně. Listopad skončil o poznání hůř, pouze se 7 500 kroky.

Psychické pohodě nenapomáhalo ani to, že se od nás v prosinci bude stěhovat spolubydlící, takže další věc k řešení. Co s volným pokojem a nájmem během covidu a před Vánocemi? Naštěstí to vypadá, že i když se některým zdá cena 10 tisíc za pokoj na Vinohradech jako vysoká, není problém v nabídkách na internetu narazit na podobný pokoj za 11 tisíc v Nuslích. Prvního zájemce přivítáme už o víkendu. Pokud to klapne, bude velký plus to, že nejde neznámého člověka z ulice, ale máme pár společných známých.

A teď si říznu trochu i do sebe. Vnímám samozřejmě jako velkou chybu, že se společnost polarizuje na očkované a neočkované. A rovnou jedním dechem taky dodávám, že ano, i já se chovám tak, že k polarizaci dochází. Ano, pár neočkovaných jsem si smazal z facebooku a vůbec jsem na ně nebyl milý (eufemismus). Pohár trpělivosti, který v mém případě má již tak snížený svůj objem, prostě přetíká. A hlavně to neberte prosím jako nějakou omluvu, to bychom se špatně pochopili. Já opravdu nestojím ve svém okolí o neočkované. Já už fakt, ty rok dlouhé diskuse nedávám.

A teď vážně, opravdu musí lékaři vydržet všechno? A jak chcete reagovat na takový materiál jinak, než absolutním nezájmem?

Možná, že kdyby se očkování vyhlásilo povinně hned, nemuselo k tomu dojít. Na stranu druhou koronavir jen dokonává to, co tu začalo již před nějakým časem. Prostě pokud tu máme roky neřešené podhoubí dezinformací, dají se komplikace čekat. Stejně jako se daly čekat další vlny infekce. Nečekala to jen vláda, která nezatáhla za ruční brzdu ani po volbách. Asi zase nepřišel ten, co přijít měl.

A téměř nakonec též malinkaté bitcoinové okénko. Takže bitcoin sice našel v listopadu nové ATH, ale 69 tisíc dolarů má k predikovaným 93 tisícům přece jen dost daleko. Co to znamená? Ve hře je více scénářů, jako vždy. Buď se jedná o anomálii a bull run bude pokračovat i v 1Q, kdy většina trhů padá (takový scénář mám trochu problém v hlavě zpracovat, ale co už). Nebo jsme už nyní v bearmarketu a nevíme ještě o tom – čti jako: nemáme ho potvrzený. Nebo jsme letos zažili velmi neobvyklý a dosud na bitcoinu nepoznaný vrchol bull runu (imho nepravděpodobné). Nebo těch 100 tisíc fakt zvládneme během tohoto měsíce (ehm, fakt?) A nebo to bude tak, jak to má bitcoin nejraději, úplně jinak, než všichni čekají.

A na opravdový konec jsem si nechal samochválu, protože jak říkala paní učitelka matematiky Horáková: „Pochval se sám, nikdo to za tebe neudělá.“ Představuji vám svůj zřejmě neúspěšnější tweet za dobu, co jsem na Twitteru. Snad nefabuluji, neověřoval jsem si to a počet lajků běžně nesleduju.

Nechte si dát posilující dávku, noste roušku a buďte milí hlavně na své blízké a taky sami na sebe. Zasloužíte si to jistě víc, než lidi, pro které je vrcholem svobody vzdorovat lékařskému opatření, které se jen snaží zredukovat počty nakažených. Komu není rady, tomu není pomoci. Tik tak.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 2. prosince 2021, 13:00

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *