Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Velké těšení a čekání na peníze

Minulé pondělí jsem došel na pobočku nejmenované pojišťovny, dal příkaz k výplatě z fondu a celý týden se těšil na to, že nejpozději v pátek dojdou peníze a já si o víkendu rozběhám nový počítač. Těšil jsem se marně, do minulého ani tohoto pátku to nestihli zprocesovat a peníze mi poslat. Klasický finanční svět je prostě krapet přibržděný.

Původní plán byl vybrat v tomto bullrunu nějaké peníze z bitcoinu, ale takto mohu použít tohle. Výhodou je, že nyní tak nemusím platit daň ze zisku prodeje BTC. Fond měl během jedenácti let prerušovaného spoření zhodnocení kolem 3,x procenta ročně, což teda za ten 16 tisícový poplatek z mého pohledu nestálo (fond je zaplacený na dalších 20 let). Druhá věc, kterou jsem chtěl vybrat, bylo penzijko, ale protože jsem si tam sám nespořil a chodil tam jen příspěvek zaměstnavatele, vybrat ho nemohu. Ne dřív, než si na něj budu spořit alespoň dva roky. Teoreticky to vychází zhruba na další bear market bitcoinu, což se docela hodí.

Za předpokladu, že bude dál fungovat čtyřletý cyklus bitcoinu tak, jak ho známe. A tím si dnes nejsem vůbec jist. Existence bitcoinových ETF může být gamechangerem, který změní mnohé. Můžeme jít podstatně výš, bear markety nebudou tak hluboké a to stejné by mohlo čekat i náhlé propady v bullrunu. Dříve tyhle propady (dip = příležitost po propadu nakoupit se slevou) měly v předminulém bullmarketu hloubku kolem 40 %. Letos jsme zatím viděli propad z 45k na 39k, ze 67k na 60k a pak ze 73k na 61k. Tedy propady, které jsou v intervalu 10-20 procent. Já nemohu dávat finanční rady, takže jen podotknu, že poslední tři propady jsem využil k dokoupení. Z volných bitcoinů, které jsou k mání na kryptoburzách, vysály ETF fondy za pouhé 2 měsíce existence zhruba 10 % likvidity. To už nyní může menším burzám působit problémy. A chvilkově se na nich cena bitcoinu může značně míjet s realitou. Na BitMexu klesla cena až na 8 900 dolarů.

Ve smlouvě k podílovému fondu je uvedena lhůta 14 pracovních dní, takže v tom nejhorším případě to připadá na příští čtvrtek. Ani tento víkend, nebudu rozjíždět nový počítač. Dnes je sobota, den třináctý, včera byl desátý pracovní den od chvíle vypovězení. Zamýšlený monitor, který budu kupovat mezitím přišel v Alze o slevu, ale beru to s humorem. Je vlastně docela zdravé pozorovat jak nepružné a pomalé jsou v reálu produkty klasického bankovnictví/pojišťovnictví. V době Revolutu, Portu a dalších fintech aplikací je to trochu jako cesta časem 20 let zpátky. Jsem si jistý, že z akcií i z bitcoinu by ty prachy šly vybrat dřív.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Autor byl v bitcoinu naposledy v mínusu v roce 2020. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Sobota, 23. března 2024, 9:54

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *