Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Tikot koronaviru v tichu státu

No jo, já vím, ten mix osobního blogýsku v kombinaci s datama je jako dort od pejska a kočičky. A tak odděluji plevy od zrna a původní přípěvek jsem rozdělil. Slyšíte ten podivný tikot hodin? Nezrychluje náhodou?

Odmlčel jsem se na měsíc. Nic zásadního se asi nestalo. Nebo to tak alespoň vnímáme, i když občas zaslechneme podivný tikot hodin. Nezrychluje náhodou?

Jenže při pohledu na čísla šíření koronaviru si možná stojí za to připomenout, jak jsme na tom. Co se týká situace ve světě, tak se aktuálně držíme kolem 250 tisíc nakažených denně. Ty pravidelné zuby na grafu vždy v pondělí reprezentují neděle, kdy se celosvětově méně testuje. Každopádně trend na grafu je jasný. Již dva měsíce poměrně jasně roste.

Počet denních přírůstků nakažených covid-19 celosvětově.

Optimista nejsem bohužel ani u lokálních dat. 12. března začal platit nouzový stav, 11. dubna bylo v ČR 4736 nakažených a od té doby jejich počet klesal. Nyní je ale virem nakaženo stejně osob jako v dosavadním maximu, protože toto číslo jsme překonali tento týden v pondělí a od úterý máme víc než 5000 nakažených (Kvůli zvýšenému počtu aktuálně nemocných nařídil ministr zdravotnictví Adama Vojtěch revizi této statistiky. Má podezření, že vyléčení se v datech objevují pozdě. Už ve čtvrtek se na webu ministerstva zdravotnictví objevil revidovaný údaj o počtu aktuálně nemocných za úterý. Z původních 5046 případů klesl na 4845). Nechci skončit v roli pomateného muže vykřikujícím něco o konci světa, to vůbec ne. Jen mám obavu, že na další vzestup nemoci nejsme připraveni o moc lépe než na počátku.

Kde je chytrá karanténa? Na Androidu si aplikaci eRouška stáhlo podle Google přes 100 tisíc lidí (v polovině června se uvádělo, že ji používá 217 tisíc lidí a soudilo, že v reálu to bude méně lidí). Ale opravdu ji všichni co ji stáhli důsledně používají? Já ji třeba už odinstaloval, žralo to dost baterii. A opravdu funguje jak má? I na telefonech Apple? Tématem se zabývá i Sabina Slonková a je to velmi, velmi smutné čtení nejen o neschopnosti hygieniků – „Snažili jsme se je proškolit, ale někteří i po týdnu školení tvrdili, že s počítačem nikdy nepracovali a neumí to,“ připustil armádní důstojník, který byl do akce také zapojený.

Rozhodně doporučuji nevyhazovat ještě roušky (textilní), protože kdybych si měl vsadit, tak nejpozději do poloviny srpna je zřejmě v budovách a MHD budeme muset znovu nasadit (osobně si myslím, že čím dřív, tím líp a docela by mě zklamalo, kdyby k tomu nedošlo do konce července, ale víte co… …nejsem ani doktor, ani epidemiolog a ke své smůle ani nevstávám ráno v 4:15 jako ti nejlepší ministři). Já ty své už zase nosím (na trhy, do obchodu a mhd, na ulici ji samozřejmě sundávám).

Dokonce jsem už zaregistroval i lidi, kteří po několika letech práce na volné noze hledají zaměstnání. Jejich byznys navázaný byť jen okrajově na turismus a stravovací služby je v krizi a v Praze bez turistů v ní ještě dlouho pobude. Takže se nedivím. Čemu se naopak divím je reakce Prahy. Místo aby zafungovala jako jistý brzdící prvek a obyvatelům v době, kdy poroste nezaměstnanost, ulevila, plánuje naopak zdražovat městskou hromadnou dopravu. Abych byl ale férový, dodávám jedním dechem, že to ideově chápu, protože jízdné dnes zaplatí pouze necelých 20 % nákladů na MHD, ale ten timing je fakt blbej.

Nakonec ale vlastně nějaké pozitivní zprávy mám. V ČR zatím zemřelo na koronavirus pouze 360 lidí a 148 je jich aktuálně hospitalizováno. Znamená to, že zemřelo 34 občanů na milion obyvatel. V USA je toto číslo téměř 13x vyšší. Ale už i Trump otočil a začal nosit na veřejnosti roušky i přesto, že před pouhými pár týdny se nošení roušek vysmíval. Bude to ale stačit? Nemyslím si…


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Středa, 22. července 2020, 14:42

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *