Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Volby, Brno, Praha. Co lze očekávat?

Jako každé volby i tyto jsem se snažil nevyjadřovat se k politice. Ne snad, že bych si myslel, že bych mohl nějak výrazně ovlivnit politické smýšlení čtenářů, ale tak nějak to patří k firemní cti oboru. A i když je dokonalá objektivita nemožná, vždy by mělo být snahou lidí v médiích pokusit se jí dosáhnout.

Takže co nám přinesly komunální volby v Praze a Brně? Sice ještě není kompletně spočítáno, ale další změny už budou zřejmě spíš jen kosmetického charakteru. Pražáci prominou, ale vezmu to abecedně (kecám, jen upřednostňuji Brno, jehož existence je opředena mnoha vtipy). Přiznám se, že v Brně mě dost zklamal propad uskupení Žít Brno, protože několik lidí od nich znám a třeba Báry Antonové si velmi vážím i lidsky. Navíc se mi z dálky zhruba 200 km zdálo, že Brno dostalo drive a třeba projekt Rapid Re-Housing mi přišel fantastický (i jeho výsledky). Leč řešení sociálních problémů zřejmě nenalákalo dostatek voličů a školácké chyby typu „jízda načerno v MHD“ osob spjatých s hnutím, si vybraly svou daň. Kladné body si ostatně ŽB nepřipsalo ani za koalici s ANO, rozkopané město (zdravíme z Prahy) a zavedení parkovacích zón.

Voliči jsou nevyzpytatelní a dopady relativních prkotin taky, stačí vzpomenout na interview Mirka Topolánka, kdy ho zdánlivě relativně neškodné neobratně formulované vyjádření stálo úřad. Zároveň se na magistrát nedostali ani Zelení, kde opět přiznávám, že několik lidí znám (holt jsem v Brně strávil několik fajn let). Naopak hranici 5 procent zde překročila SPD, která se přitom dostala i na radnice v Ostravě, Olomouci, Jihlavě, Ústí nad Labem a Zlíně (v Karlových Varech a Plzni přitom SPD chyběly jen setinky k překonání nutné hranice).

A věci se děly i v Praze. Vůbec poprvé od roku 1990 se do zastupitelstva nedostanou ani komunisté, ale ani ČSSD. Páté místo pro ANO je velká nevýhra. A dokonce bych se nebál říct, že v kombinaci s tím, jak voličsky vysála své potenciální spojence, se jedná o čistou prohru. Ochotu jít do koalice totiž avizovala pouze ODS, která sice volby technicky vyhrála, ale spolu s ANO mají jen 30 % hlasů (asi 26 mandátů). Když se domluví Piráti, Praha sobě a široká koalice TOP09+STAN+KDU-ČSL, LES a Demokraté, bude vymalováno – 39 mandátů. Vtipnou perličkou je ale fakt, že odvolaná jednička Patrik Nacher získal o pár stovek víc hlasů než nová jednička Petr Stuchlík. Je to paradox, protože z řemeslného hlediska byla předvolební kampaň hnutí ANO opět povedená a čistá.

Možná sehrálo svůj fakt to, že zatímco Patrik Nacher (rozhovor v DVTV o jeho přeobsazení a od 17. minuty též o Petru Stuchlíkovi) v minulosti bojoval proti nesmyslným bankovním poplatkům, zadlužování a pokoušel se o obecnou osvětu v oblasti finanční gramotnosti, Petr Stuchlík podnikal v oblasti krátkodobých půjček (s RPSN až stovky procent) a založil firmu s finančním poradenstvím, která v Česku a na Slovensku zaměstnává 2500 lidí. Obou firem se v druhé polovině letošního roku zbavil, ale jeho mediálnímu obrazu zřejmě neprospěla ani kauza Harvard, ani to, že ve volební debatě předehnal všechny své protikandidáty v počtu nepravd. V kategorii pravda zabodoval jen dvakrát, stejně jako protikandidát komunistů a SPD. Všichni ostatní účastníci debaty zvládli vypustit ze svých úst pravdu častěji.

A poslední věc na závěr, Andrej Babiš sice nejmenoval, ale při svém proslovu naznačil, že bývalá primátorka dobrému výsledku ANO svou prací taky příliš nepomohla. Je těžko zpochybnitelným faktem, že v boji proti neférovým taxikářům a směnárnám udělal Janek Rubeš se svým internetovým pořadem víc, než všichni primátoři, kontroloři a úředníci za posledních 20 let, ale ruku na srdce, za chátrající a padající mosty nemůže pouze neúdržba v posledních 4 letech. Některé věci se tu v Praze zanedbávají dlouhodobě…

A co bude dál? Poměrně zajímavý názor zveřejnil na Facebooku marketér a zřejmě i budoucí politik Martin Jaroš, který v kostce napsal, že hnutí ANO se nyní kompletně převalilo na levý bok a víceméně přitom zalehlo a zadusilo ČSSD a při příštích parlamentních volbách získá ANO 35 procent, ALE nebude mít už s kým vládnout, protože partnery si mezitím zardousí (celý příspěvek).


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Neděle, 7. Říjen 2018, 2:03

Publikováno v BLOG


Komentáře

Jeden komentář: “Volby, Brno, Praha. Co lze očekávat?”

  1. Jan Vrba napsal:

    Pěkně shrnuto!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *