Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Z historie kryptoměn: Bublina splaskla, bitcoin je mrtvý

„Bublina splaskla.“ nebo případně „Bitcoin končí.“ Dvě holé věty, které člověk, který se alespoň trochu zajímá o bitcoin uslyší nebo bude číst po zbytek života.

Například v červnu 2011 se bitcoin prodával za 30 dolarů, jenže pak došlo k hacku burzy Mt.Gox a v listopadu 2011 šlo bitcoin sehnat za 2,2 dolaru. Za méně než 1/13 hodnoty, které maximálně dosáhl! Prostě konec. Bitcon zemřel. Tedy alespoň v hlavách mnohých.

Jenže on nezemřel. Z komatu se probral během února 2013, kdy postupně narostl zpět až k oněm rekordním 30 dolarům. A jen o dva měsíce později se dostal na 181 dolarů za kus a poté se až do poloviny listopadu 2013 pohyboval v rozmezí 66-130 dolarů. O 14 dní později pokořil metu 1000 dolarů za kus, když se na Mt. Gox obchodoval nárazově i za 1242 dolarů. A pak bublina splaskla a bitcoin umřel.

Mezi lednem 2014 a lednem 2015 jeho cena převážně klesala. Začátkem ledna pak došlo k hacku na burze Bitstamp (který burza ustála) a až do října 2015 se bitcoin prodával okolo 230 dolarů. I tehdy se někomu mohlo zdát, že bitcoin umřel. Tentokrát už doopravdy.

Jenže on zase jen potichu jel do strany (jeho cena se příliš neměnila) a později průběžně posiloval. Ti, kteří nakoupili v prosinci 2013 neměli šanci neprodělat až do února 2017 (tedy 3 roky), kdy se bitcoin znovu vrátil nad cenu 1000 dolarů za kus. A pak už rostl v šíleném tempu až do prosince 2017, kdy se v jeho polovině obchodoval za 19 498 dolarů za kus. To byla mimochodem cena, která si vyžádala velkou korekci a už o necelé 2 měsíce později si mohli rvát vlasy všichni, kdo kupovali bitcoin vysoko, protože jeho cena klesla pod 7 tisíc USD. Bitcoin se sice ještě podíval k 12k USD, ale trend směrem dolů pokračuje až do dnešních dnů. Včera v noci šel bitcoin pořídit i za 3320 dolarů. Zkrátka jak už z historie víme, bublina splaskla a bitcoin umřel. Zase. Dokonce už vzniklo i počítadlo pohřbení bitcoinu.

A co bude dál? Dá se čekat další pád bitcoinu, jen se různé technické analýzy různých lidí liší v tom, kde přesně najde bitcoin svoje dno. Část lidí ho vidí u 3000 dolarů, část u 2000 a ti největší pesimisté pak dokonce prorokují, že se bitcoin vrátí k 1000 dolarům. Pokud jste zatím o bitcoinu jen uvažovali, tak si osobně myslím, že právě nyní je dobrý čas pro koupi (a zatím nic nenaznačuje tomu, že je potřeba spěchat). Protože nevíme jak hluboko ještě klesne, je rozhodně lepší rozdělit si celkovou částku na více dílů (pětiny, desetiny) a nakupovat postupně. Mimochodem pro sledování bitcoinu, ale i obtížnosti těžby nebo sell/buy wallů doporučuji tuto stránku: https://data.bitcoinity.org/markets/books/USD

Ti kteří nakoupili za 19 498 mohou nedělat nic a doufat a čekat, nebo pokud jim to finance umožňují, naředit si původní vysokou pořizovací cenu kryptoměny tím, že dokoupí další bitcoiny za zlomkovou cenu. Ale pozor: Nikdy nevkládejte do kryptoměn více financí, než si jich můžete dovolit ztratit. A taky se obrňte trpělivostí. Po loňském velmi výživném roce, totiž může obrat v trendu nastat až za několik měsíců a v horším případě klidně i let. Zkrátka čas splasknuté bubliny a mrtvého bitcoinu je zpátky. Ostatně nejeden ekonom ví, že stačí jen neustále dokola říkat, že se něco strašného stane a ono to časem třeba klapne…

Jednou se trefí a bude za Nostradama…

Gepostet von Miloslav Kombajn Hamrik am Mittwoch, 5. Dezember 2018

 

P.S. Pokud hodláte bitcoinu trochu více porozumět, pak velmi doporučuji tuto časovou osu, na které jsou označeny i všechny důležité milníky této kryptoměny.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 7. prosince 2018, 16:35

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

3 komentáře: “Z historie kryptoměn: Bublina splaskla, bitcoin je mrtvý”

  1. Atelerix napsal:

    Super článok, super blog

  2. kombajn napsal:

    ještě stále to někdo čte? super :)

  3. Bobesh napsal:

    Neasi !! Dalsi !!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *