Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


5 kryptoměn, kterým věřím/nevěřím

Kryptoměny nejsou pouze bitcoin. Mnozí fandové si stejně jako já myslí, že co se týká kryptoměn, jsme teprve na jejich vlažném startu. Ovšem usledovat vývoj všech kryptoměn je nad síly jednoho člověka. Dnes proto popíšu pár konkrétních měn, které vypadají zajímavě.

Pokud začínáte asi sledujete facebookové skupiny či internetová fóra. Problém je, že mezi nimi najdete spoustu balastu a informací, často i protichůdných. Sledovat pouze fóra a grafy tak nemusí stačit. Můžete se zkusit orientovat například podle ratingů, které některé agentury začaly vydávat, jako například žebříček ratingů od společnosti Weiss. Ta začala hodnotit krypto v lednu 2018 a první reakce na něj byly rozporuplné. Například bitcoin si tehdy zasloužil nelichotivý rating C+ (v červnu to je již B-). Každopádně ani podobné žebříčky bych nebral na 100 % vážně. Ale pojďme zpět k tématu, takže čemu věřit/nevěřit? Následující text je výsledkem kompilace mých vědomostí, ale i intuice. A jako vždy jedno varování: Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.

Bitcoin (BTC) – ten by měl být v každém portfoliu. Když ne kvůli tomu, že je jedničkou v kryptu co do objemu, stáří i mediální image, tak proto, že další kryptoměny většinou kupujete právě za bitcoin. Ano, loni v prosinci se blížil k 20 000 dolarů a dnes je pouze lehce nad  6000 dolarů (tento týden dosáhl půlročního minima 5774 USD), ale dlouhodobý trend je rostoucí. Navíc v současné době by jeho případný krach ovlivnil všechny ostatní kryptoměny. Myslím, že ti, kteří neuspěchají jeho prodej, budou mít za pár let krásné zisky.

Litecoin (LTC) – Během problémů, které měl bitcoin v minulosti kvůli zpomaleným transakcím a vysokým transakčním poplatkům jsem měl jistou dobu za to, že zatímco bitcoin je to pověstné kryptozlato, bude litecoin stříbrem mezi kryptoměnami. Jenže to zatím nepotvrdil. Litecoin je designově velmi podobný bitcoinu, je i poměrně používaný, protože nemálo podniků přešlo během problémů s bitcoinem právě na litecoin. Je otázkou, zda bude funkční Lightning Network pro LTC přínos nebo ho naopak vyřadí ze hry.

Electroneum (ETN) – Electroneum je relativně nová kryptoměna a jednak cílí svůj marketing na rozšíření mezi lidi a jednak na rozvojové země jako je Indie a státy v Africe. Osobně si myslím, že právě tam tkví potenciál této měny, která je mi zatím opravdu velmi sympatická. Součástí marketingu je snaha učit lidi co to jsou kryptoměny, i proto existuje simulace těžby na mobilech, za kterou dostáváte vypláceny skutečné ETN mince. Začít s touto měnou vás tedy nemusí stát ani korunu (ani čas a nervy při registraci do kryptoburz), protože ji můžete snadno těžit na mobilním telefonu bez toho, aby se vám vybíjela baterka či užírala data. Ačkoliv cena této měny setrvale klesá, to stejné dělá po dobu její existence i samotný bitcoin (jehož chování pak většina měn kopíruje). Proto si myslím, že ideální strategií pro tuto měnu je co nejdříve začít těžit a čekat a čekat a držet a držet. Dnes má hodnotu jeden ETN asi 22 halířů a za den jich vytěžíte několik (3-5). Pokud to klapne, mohla by být cena této mince v horizontu 7-12 let ve velmi optimistickém případě kolem 10 dolarů, tedy 1000x více než dnes (konečný počet mincí ETN je 21 miliard, tedy 1000x více než kolik mincí bude mít bitcoin). Pokud vás to zaujalo, stačí kliknout na článek Jak začít s kryptoměnami bez finačního vkladu, kde popisuji jak začít. V tom případě budu moc rád, když užijete ETN referral BA55B7. Oběma se nám pak zvýší o něco málo těžba, více je to popsané zde: ETN referral program.

Cardano (ADA) – Také hodně mladá měna, nicméně co do objemu obchodování se drží na krásném 8. místě. Osobně si myslím, že má větší tah na branku než ETN, i když si nemyslím, že poroste prudce. Má krásný rating B a spekulovalo se, že by do 3 let mohla atakovat cenu 3 dolary. Sám bych střízlivěji tipoval spíš cenu kolem 1 dolaru, ale při současné ceně 0,13 dolarů by z toho i tak byl krásný zisk.

Monero (XMR) – Tato měna vznikla již v květnu roku 2014 a i když jsem ji dlouho vnímal jako černého koně anonymních kryptoměn (bitcoin ani litecoin nejsou anonymní), příliš mnoho pozitivních novinek o této měně neslyším. Navíc se zdá, že anonymita, pro kterou bylo Monero po dlouho dobu velebeno, bude tím, co měnu bude brzdit. V Japonsku například chtějí anonymní měny vytlačit z trhu.

P.S. Odhadovat tak proměnlivý trh, jako je ten s kryptoměnami je úkol hodný křišťálové koule, kterou samozřejmě nemám. Pokud vás od kryptoměn odradil pád bitcoinu z 20k USD na 6k USD během posledního půl roku, zamyslete se nad tím, zda je lepší nakupovat ve chvíli, kdy je zboží levné nebo ve chvíli, kdy trhá cenové rekordy. Někdy máme svou hlavu. Odrazoval jsem například jednoho mého kamaráda od nákupu jednoho téměř neznámého altcoinu, který během pár dní vystoupil na trojnásobek své hodnoty. Dotyčný si nedal říct a přesto koupil na vrcholu. Výsledek tohoto nákupu k dnešnímu dni je takový, že ze spekulace za 150 euro je ztráta 90 % a hodnota těchto mincí je 14 euro.  Nejlepší na tom ale je, že dokud tyto mince neprodá, má stále naději, že se i tak někdy v budoucnu dočká zisku…


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Sobota, 30. června 2018, 11:31

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *