Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Komu seberou roboti a umělá inteligence práci?

Pokud lidstvo začne řešit změny klimatu, tak tu možná ještě pár stovek let bude na Zemi strašit. A rovnou musím opravit titulek. Existují vůbec nějaké řemesla a práce, které ani umělá inteligence a roboti nedokáží napodobit? Pokud vás snad některá napadají, napište mi do komentářů.

Začněme tím zjevným. Již dnes má Amazon sklady, kde se prohání kromě skladníků, také roboti (už v roce 2017 jich měl po celém světě přes 100 tisíc a není divu, protože v roce 2015 koupil společnost Kiva Systems vyrábějící roboty pro sklady). A již dnes můžete na silnicích spatřit vozy, jež se umí chovat autonomně. Dokonalé nejsou. Zatím. Ale skladníci a řidiči (od kamionů přes vlaky po soupravy metra) nejsou jediní. Spisovatele a novináře může umělá inteligence nahradit taky. A i když my lidé z IT víme, že angličtina je i díky většímu rozšíření na řadě první, své pokusy s psaním textů bez člověka už provádí i ČTK. A je to už skoro rok, kdy státní zpravodajská agentura Čínské lidové republiky představila virtuálního moderátora.

Zde si neodpustím malou poznámku: sousloví „umělá inteligence“ se dnes stalo spíše marketingovým tahákem a často je tak nazývána její podoblast, kterou lze přesněji označit jako strojové učení. Cesta ke skutečné umělé inteligenci ale bude zřejmě ještě dlouhá, vždyť i sama Wikipedie připouští: „Navzdory běžnému přesvědčení je snaha o vytvoření „skutečně inteligentního stroje“ záležitostí okrajovou, a většina zájmu je soustředěna jinam.“

Koho nahradí roboti dál? Umělá inteligence by si mohla dobře poradit například s administrativními věcmi. Pokud vám snad uniklo loňské video, ve kterém Google AI volá do kadeřnictví, tak si ho pusťte. Pokud snad patříte k těm, kteří musí pravidelně dávat dohromady nějaké reporty, pak i to vaše zaměstnání patří k ohroženým. Nebojte, nebudete sami, protože následovat budou prodavači. Kromě samoobslužných pokladen jsou již dnes realitou například schránky pro vyzvednutí zboží. Stejně tak lze očekávat, že jednoho dne začne balíky doručovat znovu třeba i Česká pošta (sorry, nemohl jsem si tento laciný vtípek odpustit). A co teprve těžká práce na stavbách (3D tisk), v lesích (těžba dřeva) nebo na poli? Robotický Berry-4, kterého tvůrci nazývají familiérně „Harv“ dokázal loni bezchybně sebrat 20 % jahod z každé rostliny. Letos by to mělo být 50 %, takže se stále vyplatí člověk s úspěšností 80 %. Ale bude tomu tak i za rok či dva? Jeden Harv má nahradit 30 sběračů. Není taky divu, když může pracovat 20 hodin denně a to ve dne i v noci.

Například technicky vyspělé Japonsko, které má problémy se stárnoucí populací, hodlá roboty využívat v péči o staré a nemohoucí lidi. A je opravdu tak těžké si představit, že by kvalitní umělá inteligence mohla nahradit třeba učitele na základních a středních školách? Opravdu se budeme bránit tomu, aby místo jednoho učitele na 20 dětí, měl každý školák svého učitele třeba ve virtuální realitě? Učitele, který se přizpůsobí tempu žáka a znovu s ním projde to, co žák nechápe, protože na to má čas? Že to zní jako utopie a sci-fi?

A jak přesně byste se v roce 1985 (v roce, kdy na trh přišel procesor Intel (80)386, který zvládl 5 milionů instrukcí za sekundu, tedy zhruba 1/60000 toho, co dnešní procesory i7 6950X) dívali na člověka, který by vám tvrdil, že za 30 let bude mít skoro každý člověk přenosný počítač s neustálým připojením k celosvětové síti, že takový počítač bude umět přehrát i nahrát nejen zvuk, ale také video a to hned v 5krát lepším rozlišení (HD) než tehdejší televize (PAL), s ohromující jemností displeje, bude obsahovat hned 2 kamery a celý bude zhruba stejně drahý jako onen samotný procesor v roce 1985 (299 dolarů). Šílenství!

Podle jedné oxfordské studie připraví automatizace o práci až polovinu lidí během následujících 25 let. Jenže je tu jedna pozitivní věc, kterou mohu demonstrovat na mém vlastním případě. Jsem ročník 1979 a dnes pracuji jako editor sociálních sítí. Když jsem v roce 2001 nastupoval do svého prvního zaměstnání (jako správce LAN sítí), moje současná pracovní pozice ani neexistovala. Ne pouze v České republice, ale na celém světě, protože Facebook byl založen až v roce 2004. Co z toho plyne? Snad to, že některé pracovní pozice zaniknou, automaticky neznamená, že se nevytvoří nové pracovní pozice (alespoň do doby, kdy se roboti naučí opravovat a programovat sami sebe). A taky si z toho můžeme vzít to, že doba kdy člověk vychodil jednu školu a vystačil si s tím celý svůj život, je zkrátka nenávratně pryč. Svět se nám dost zrychluje i díky vynálezům jako jsou mobilní telefony a internet. A tak již dnes přestává dávat smysl učit naše děti úzkoprofilově zaměřené obory.

Pokud máte 20 minut času, mrkněte, jak se tohoto tématu chopil John Oliver (s českými titulky):

P.S. Když už mluvíme o budoucnosti, minulý týden jsem strávil dva dny na Future Port Prague festivalu a velmi mě pobavili pracovníci jedné nejmenované banky, když se jedné mé o dost slavnější kolegyně v rámci ankety ptali, jak si představuje bankovnictví budoucnosti. Měl jsem nutkání vytáhnout mobil a říct jim, že já už jedno takové mám – Revolut. Ano, znovu spustili kampaň 300 korun pro nové členy (zdráhám se říct zákazníky, protože sám využívám tarif s nulovými měsíčními poplatky) a stávající zákazníky, kteří ty nové přivedou. Takže pokud máte zájem, tudy prosím: Chci REVOLUT. A pokud snad netušíte o co jde, v minulém příspěvku (jo, opakují tuto akci fakt po pár týdnech) najdete detailnější rozbor Revolutu.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 17. září 2019, 8:10

Publikováno v BLOG


Komentáře

Jeden komentář: “Komu seberou roboti a umělá inteligence práci?”

  1. Honza Strom napsal:

    Myslím, že v budoucnu nebude existovat zaměstnání, které by nemohla dělat AI. Možná budou některé zaměstnání uměle udržovány pro část lidí, aby měli pocit užitečnosti. Zbytek lidí bude ve VR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *